Kommunikasjon og kultur

La oss først stille noen interessante spørsmål:

- hvorfor har kinesere så store problemer med å si nei at ordet faktisk ikke eksisterer på kinesisk? kommunikasjon_og_kultur
– hvorfor skapte Muhammedkarikaturene så stor furore i Norge?
– hva gjør alle nordmennene på Gran Canaria?
– hvorfor håndhilser ikke muslimske kvinner?
– hvorfor skal man alltid takke nei første gang man blir invitert hjem til en egypter?
– hvordan kan man unngå at norske u-hjelpsprosjekter mislykkes ved bedre å forstå de menneskene som skal motta hjelpen?
– hva er grunnen til at japanere bukker på fire forskjellige måter?
– hvorfor skal man ikke takke for maten i andre land enn i Norge?

Dette faget er skolens nykomling og skal være et fag for deg som er interessert i andre mennesker, i samfunn, musikk, kommunikasjon, internasjonalisering og ikke minst i fremmede kulturer i hele verden. Gran Canaria befinner seg i skjæringspunktet mellom Europa og Afrika ? både geografisk og kulturelt. Med den sammensatte befolkningen som oppholder seg her er det lett å forstå seg at vi har mye å lære av hverandre.

I faget kommunikasjon og kultur skal vi drive mye utadrettet virksomhet. I planen ligger det an til flere ekskursjoner der vi oppsøker nordmenn, kanariere, tyskere, kinesere, indere og andre for å finne ut mer om deres liv og gjøren og om deres spesielle kultur både her og i deres opprinnelige hjemland. Det sier seg selv at faget må legge opp til studieturer til utlandet. Planene så langt går ut på en dagstur til Gambia og en utvidet helgetur til et av Europas mest spesielle land, nemlig Belgia der vi kan lære om hvordan mennesker med forskjellig språk og kultur lever sammen og om hvordan situasjonen er for et land med sterk internasjonalisering som befinner seg i hjertet av Europa.

Faget kommunikasjon og kultur åpner dører til hele verden. Det er et kreativt fag der vi satser på elevpresentasjoner som filmer, radioprogram, forelesninger og framlegg. Interessante og relevante filmer vil bli brukt for å vise aktuelle problemstillinger, som for eksempel Borat, Babel, Lost in Translation, Terminal osv.

Faget har ingen lærebok så internett og youtube blir tidvis nyttige hjelpemidler. Kommunikasjon og kultur I satser på sterk elevmedvirkning og et interessant samarbeid med faglærer. Vi kommer også til å ta inn interesante ressurspersoner i undervisningen. Det blir ikke gir skriftlige prøver i og med at avsluttende eksamen kun er muntlig.

Den sentrale læreplanen finner du her